top of page
Пошук

Зростання цін на газ: якою ціною дістануться українцям ринкові відношення по-європейськи?

У «Нафтогазі» пояснили громадянам, як буде формуватися вартість газу. Адже, держава, як головний регулятор – умиває руки, а ціна блакитного палива буде залежати від примхи постачальників.


Тарифи на газ зростуть, а ринкові відносини будуть вирішувати все. Цікаво, що з появою нової влади, обіцянки про зниження вартості комуналки різко забуваються. Проте, раптом виявляється, що тарифи не відповідають міжнародним стандартам і потрібно терміново їх підвищувати до рівня європейських. Ось тільки чомусь доходи громадян, до цього рівня підняти забули.


Команда «Зе» не стала оригінальною і теж вирішила навести лад у тарифах. Так що з серпня місяця українцям доведеться затягнути пояси тугіше. Адже, крім новоспеченої статті витрат під назвою «маски і антисептики» зростуть витрати на комуналку.

– Кожен постачальник газу самостійно регулює ціну на газ для клієнтів, з огляду на вартість ресурсу і конкуренцію з іншими постачальниками, – повідомив директор «Нафтогаз України» Максим Рабинович.


Звичайно, головним поштовхом для «ринкових» цін в Україні був МВФ. Саме міжнародний валютний фонд постійно штовхав Україну на зміну принципів розрахунку тарифів. Ця ідея займала розуми уряду вже кілька років і ось ринок газу запущений. Відтепер українець може обирати постачальника ресурсу в залежності від ціни і пропонованого сервісу.


Чим усе це загрожує? Раніше вартість газу в моменти, коли ринкові ціни злітали до небес фіксувалася для побутових споживачів. Пізніше тариф формували за схемою: ринкова ціна на газ плюс доставка в Україну. Підприємці ж отримували ринкові ціни, чому навряд чи були раді. Тепер же ціни для промисловості і побутових споживачів будуть дорівнювати цінам Євросоюзу і зрівняються між собою. Залежно від ситуації на ринку вартість буде або істотно підвищуватися, або падати.

Для того, щоб зрозуміти наскільки ситуація може стати критичною, досить згадати 2018 рік. Саме тоді у березні місяці вартість газу для підприємств становила 8 775 грн за тис. куб. м., а вже в жовтні – 15 465 грн. за тис. куб. м. Якби звичайні українці отримували газ не по формулі PSO, то побачили б такі ж тарифи.


Що ж стосується цін на майбутній опалювальний сезон, то експерти можуть лише припускати і прогнозувати, що буде цієї зими. Адже на ринкову вартість можуть вплинути багато чинників, а з огляду на карантинні реалії, на стабільність можна не розраховувати. Так, цифра може коливатися до 5000 грн за тис. куб.м, але може вирости і до 6-7 тис. за куб. м.

При цьому Директор «Нафтогазу» повідомляє про те, що далеко не всі питання ще вирішені в новій системі формування ціни на газ.


База – це спрощена процедура зміни постачальника, постачальник "останньої надії" і монетизація субсидій. Це вже зроблено. Далі для розвитку конкуренції необхідно створити DataHub, де будуть дані про всіх споживачів, до яких матимуть доступ ліцензовані постачальники. Також потрібен ресурс, де клієнти зможуть порівняти цінові пропозиції постачальників, – підкреслив голова «Нафтогазу» Максим Рабинович.


Ще Рабинович зауважив, що обмежувати послуги подачі газу не правильно. Боротися з боржниками він вважає потрібно інакше. Куди краще підвищити пеню, або, наприклад, не випускати того, хто заборгував за рахунками за кордон. Ось це, напевно, набагато гуманніше, на думку керівника «Нафтогазу».


Ось такі вони ринкові відносини, на які нас так люто штовхав кредитор – МВФ. Замість того, щоб позбавитися кабали позик міжнародного валютного фонду та реструктуризувати борги, український уряд пішов на поводу «великого брата». Для чого? Щоб загнати власних громадян у велику боргову яму?!


Юлія Гутшабес


2 перегляди0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

Рішення влади –закон. Оскарженню не підлягає

В Україні що не день, то нові цікаві рішення Верховної Ради чи президента. На цей раз Зеленський вніс до парламенту законопроект, який передбачає ліквідацію Окружного адмінсуду Києва, а він розглядає

留言


bottom of page