top of page
Пошук

Компенсація для «найбідніших»

Нещодавно Рада суддів України звернулась до Кабінету міністрів з дуже цікавим «проханням». Служителі Феміди, як громадяни з «найнижчими» зарплатами вимагають компенсації від держави за недоотримання грошей під час карантину. Причому, за підрахунками, задовольнити суддівський запал, державі коштуватиме більше, ніж 1 мільярд 125 мільйонів гривень.


У чому взагалі справа і звідки береться «компенсація»? До 1 квітня 2020 року судді першої інстанції отримували винагороду в розмірі 30 прожиткових мінімумів, апеляційних судів і ВАКС – 50. Тобто, судді отримували мінімум 100 000 гривень на місяць. Та пандемія внесла свої корективи і держава зменшила зарплати тим, хто стоїть на стражі закону. «Постраждала» суддівська винагорода склала 10 прожиткових мінімумів. Тобто, поки ті, хто не мають відношення до правосуддя виживають на 1-2 мінімуми, або взагалі сидить без роботи, суддям 50000 гривень виявилось замало.


Досить цікаво зануритись в історію становлення зарплат суддів. Точніше, в питання чому вони набагато вищі звичайних українських. Справа в тому, що таким чином держава намагається боротися з корупцією. «Безумовно, високий розмір суддівської винагороди є одним із запобіжників від корупції і однією з гарантій незалежності судової влади», - заявив Андрій Костін, депутат партії «Слуга народу».


Логіка така: якщо багато отримують, то і красти не будуть, і справи розглядатимуть чесно. Де можна побачити статистику зменшення кількості хабарів для прийняття «правильного» рішення? Нам її не показують…До речі, звіт НАЗК, у якому можна побачити кількість справ про корупцію, доведені до кінця, демонструє дуже сумні данні. Тож, на практиці, вирішення глобальної проблеми, шляхом досить високих зарплат суддям, не працює. Це більше нагадує той самий хабар, але від держави і у «відкриту».


Та здається, що на думку влади корупція існує тільки у судах. Як на рахунок того, що в лікарнях безкоштовні операції треба оплачувати; в школах платити у «фонди», в університеті - за екзамен..?


Наразі, звернення суддів було розглянуто і Конституційний Суд у п. 4.3 свого рішення 10-р / 2020 від 28.08.20, вказав, що «заморожені» раніше кошти «необхідно компенсувати відповідними виплатами, оскільки суддівська винагорода є складовим елементом статусу судді, визначеному Конституцією України».


Тож, поки комусь повертають докарантинний космічний рівень зарплат, іншим пускають пил в очі черговим «підвищенням» мінімалки.


Яна Д'яченко


1 перегляд0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

Рішення влади –закон. Оскарженню не підлягає

В Україні що не день, то нові цікаві рішення Верховної Ради чи президента. На цей раз Зеленський вніс до парламенту законопроект, який передбачає ліквідацію Окружного адмінсуду Києва, а він розглядає

Comments


bottom of page