top of page
Пошук

Прокляті судна або жадібність чиновників?


Кілька днів тому затонув черговий корабель класу «ріка-море». Самі моряки охрестили трохи інакше – «ріка-горе». Адже такі судна регулярно несуть загибель, забираючи з собою на дно українських морехідців. На цей раз з морського дна підняли два тіла, а одного чоловіка так і не знайшли.


Загалом подібні катастрофи забрали два десятки життів. Але досі не зрозуміло чому і далі вони трапляються.

Річ у тім, що у цього судна є ще півсотні «братів-близнюків» - кораблів серії «Волгобалт». І вони з жахливою регулярністю продовжують гинути у морі. Останній випадок стався 12 березня 2021 року. Попередній – цього ж року у січні. Тоді затонуло судно «Арвін» класу «ріка-море(горе)». Накотилася чотириметрова хвиля. Для звичайного корабля – дрібничка… Та раптом сталевий корпус розламався, наче сірник. Судно розпалося на очах. Останні хвилини його життя зафіксовано на відео з сусіднього корабля і від споглядання кров стигне у жилах. «Арвін» за лічені хвилини поринув у безодню. Нашим морякам пощастило і поруч знаходилось турецьке судно, яке їх і врятувало. Та, на жаль, не усіх. Шестеро українців залишились у морі назавжди. Загалом, такі випадки не виключення з правил, тому усі жахливі історії краще опустити. Для розуміння – вони ідентичні і причина таких трагедій одна й та сама.

Підлість ділків, корумпованість чиновників і байдужість влади до власних громадян. Бо ці судна спроектовані передусім для річок, а в море можуть виходити тільки із суворими обмеженнями. «Вони не повинні ходити в Чорне море взимку. Вони конструктивно не розраховані на роботу», - розповів український капітан з Маріуполя Тимур Рудов. Чоловік б’є на сполох: що для великого морського корабля – маленька хвилька, для річкового «Волгобалта» – смерть. «Ці теплоходи – плоскодонні. Їхній профіль такий, який легко зламати. У морського корабля профіль інший. І його зламати не так легко». Іншими словами, якщо річкове судно опиняється поміж двох високих морських хвиль, то просто ламається під власною вагою.


Спеціалісти також зазначають, що затонулому нещодавно судну було вже 46 років. Тобто корабель мав піти на металобрухт вже років 15 тому. Натомість жадібні судновласники та чиновники роками «забивають» на вимоги та відправляють українців у смертельну небезпеку. Зате – заробляють за один рейс десятки тисяч доларів.


Моряк Олександр Носов з Херсону до останнього боявся розказати правду про «махінації» на тому судні, побоюючись помсти власників судна. Відважився, аби не допустити нових смертей: «Ми не мали права виходити з порту», - підкреслює він. Але аварійне судно випустили. Вочевидь, за товстий конверт з «зеленими». Довелося лагодити пробоїни баків прямо в морі. Адже судно вже починало тонути. Ці старі посудини навіть у реєстр кораблів не мали б потрапляти. Та все можна «порішати», аби не втратити шалені заробітки.


А гроші вони роблять ще й на самих моряках. Адже що отримати роботу необхідно заплатити. Та й не факт, що тебе залишать надовго. Бо схема досить зрозуміла: заплатив, попрацював кілька місяців і тепер черга наступного отримати роботу за данину.


Ось так, колись романтичні хлопці, які мріяли про море, вимушені ризикувати життям, аби заробити. А кораблебудування продовжує розвалюватись, заводи зачинятись, а чиновники закуповувати аварійні судна. Влада ж на це увагу не звертає, а максимум, що робить президент – це виказує повагу морякам. Посмертно.

Яна Д'яченко


4 перегляди0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

Рішення влади –закон. Оскарженню не підлягає

В Україні що не день, то нові цікаві рішення Верховної Ради чи президента. На цей раз Зеленський вніс до парламенту законопроект, який передбачає ліквідацію Окружного адмінсуду Києва, а він розглядає

Comments


bottom of page