Нещодавно президент України підписав черговий закон про внесення змін у держбюджет -2020. Проект № 3991 здебільшого стосується «Великої забудови» - доріг та ремонту аварійних мостів. Але у законі красиво «сховали» положення, яке мало пов’язано зі змістом документа. Тобто, до проекту долучили непрофільне питання. Чого ж воно стосується і чому владі вигідно його приховати?
Можемо припустити, що свій початок ця історія отримала ще у квітні. Саме пандемія змусила владу прийняти таке складне для них рішення – зменшення зарплат держслужбовцям. Нагадаємо, що на початку карантину, виплати чиновникам та керуючим працівникам державних компаній, обмежили до 10 мінімальних зарплат. Тобто, майже 50000 гривень, яких виявилось замало…
Отже,вирішувати таку велику проблему треба якомога скоріше. А процес для цього вже запущено. У законопроекті №3991, окрім профільних положень, з’явилось ще одне: Кабмін отримав право скорочувати термін дії обмежень, заборон, пільг і гарантій, що діють в період карантину. Саме цією лазівкою можуть скористатися для повернення зарплат, до яких звикли українські чиновники і держслужбовці. Адже, якщо у документі, який вносить корективи до державного бюджету у сфері благоустрою доріг з’являється положення, яке стосується карантину та повноважень Кабміну – виникають питання. Можливо, це перший крок до того, аби «по-тихому» відмінити обмеження по зарплатах? І це досить ймовірно.
Ще в липні у Раду був поданий законопроект №3708, який пропонував щоб зарплатні обмеження діяли не більше 3 місяців з моменту введення карантину. Мабуть, рівно стільки часу треба депутатам аби витратити накопичення, продовжуючи жити «на широку ногу»… Та не дивлячись на «збіднілих» і незадоволених держслужбовців, проект не було прийнято. На офіційному сайті Ради даний законопроект у статусі «розгляд відкладено». В основному, сталось це через гучний суспільний резонанс і совість деяких депутатів. Адже були ті, хто вважав, що повернення «космічних» зарплат для певної категорії осіб – блюзнірство. Особливо в умовах, коли більшість українців втратили роботу і позачиняли бізнеси. Отже, «у відкриту» прийняти рішення про відміну обмежень на зарплати не вийшло.
Але тепер, після підписання Зеленським закону, Кабмін отримав можливість зняти "зарплатний бан" в будь-який момент. До того ж, більше не потрібно шукати голоси в Раді. Досить постанови Кабміну, за які, як показує практика, уряд голосує одноголосно.
Виходить, що резонанс, який виник на фоні липневого законопроекту, пішов тільки на користь депутатам, які точно не зупиняться на тропі до повернення звичних для них зарплат. Всім іншим залишається задовольнятись «підвищенням» мінімалки…
Яна Д'яченко
Comments